Вебинар: “Єдність в бхакті: поза мирською дружбою та ворожнечею”
Тема: “Єдність в бхакті: поза мирською дружбою та ворожнечею”
Дата: 28 січня сб. о 17:00 по Києву
Лектор: Й.С. Девамріта Свамі.
Конспект зустрічі:
…Дружба у бгакті має бути заснованою виключно на духовній платформі. Коли ми говоримо про друзів і ворогів на матеріальній платформі, то приречені на невдачу. Поділяти світ на друзів і ворогів – це принцип Хіран’якашіпу. Це – вплив матеріальної енергії. Нам не потрібні друзі на матеріальній платформі, лише на духовній. Дружба у бгакті – велике мистецтво.
У матеріальному розумінні друг допомагає нам отримувати чуттєві насолоди, а ворог – чинить перепони на нашому шляху до чуттєвих насолод.
Для відданого осі родини, дружби, суспільства, все сходиться до служіння Крішні (метафора колеса з осями, що сходяться до його центру).
У бгакті ми прив’язані до родини та друзів у контексті їхнього відданого служіння.
ЕТАПИ РОЗВИТКУ ДРУЖБИ У БГАКТІ
1️⃣Спочатку всі віддані здаються святими.
2️⃣З часом ми розбиваємо для себе відданих на групи за певними матеріальними ознаками. Шукаємо друзів, з якими маємо щось спільне (етнос, вік, район проживання тощо). На початку шляху це – природно. Бо ми приходимо з матеріального світу.
3️⃣Із нашим зростанням у бгакті, коли ми ставимо Крішну у центр нашого життя, матеріальні прив’язаності слабнуть і ми вчимося будувати стосунки на платформі відданого служіння з відданими, які не схожі на нас на матеріальній платформі. Це – перше, що має бути.
Коментар Шріли Прабгупади до віршу 7.5.12 Шрімад-Бгаґаватам, перший абзац: «Всі мають служити Господу та бути дружніми до всіх. Треба прославляти інших за те, як вони займаються служінням, і не пишатися своїм служінням… Віддані можуть змагатись у служінні, як це відбувається на Вайкунтзі. Та на Вайкунтзі немає ворожнечі. Про це не може бути і мови… Всі можуть служити за своєю природою та прославляти інших за їхнє служіння».
Перш за все, дружба у бгакті – це можливість слухати та розповідати про Крішну. І чим більше друзі можуть нагадувати нам про Крішну, тим більш міцною стає така дружба. Справжня дружба розвивається з часом і з нашим розвитком у бгакті. Коли ми розвиваємось у бгакті, будь-яка навіть матеріальна тема розмови прийде до Крішни, бо Він – центр і ядро нашого життя.
Коли ми вдосконалюємось у бгакті, наші стосунки природно зростають до духовного рівня.
Дружба переходить на новий зрілий рівень, коли ми докладаємо до цього певні зусилля. Ми можемо думати, що не маємо навичок комунікацій, тихі, інтровертні та не можемо розвивати стосунки з відданими. Це – помилка. Адже це – про матеріальні схильності у спілкуванні.
Віддавати й отримувати у дружбі з відданими – це благословення, яке не має нічого спільного з матеріальними навичками спілкування, про яке варто молити Крішну, щоби Він дав вам можливість розвивати стосунки з відданими. Тоді ми зможемо поглиблювати та вдосконалювати ці стосунки.
Друзі у Свідомості Крішни – це ті люди, які надихають нас на пізнання Крішни, щоби ви стали кращими. Якщо ми маємо такі дружні стосунки, життя стає чудовим навіть на фоні різних неприємних життєвих ситуацій.
«Життя за життям я хочу лише знаходитись у суспільстві відданих» (Нароттама дас Тгакур)
Шість видів любовних взаємин працюють, коли ми молимося Крішні про справжні глибокі стосунки із Крішною, щоби ці взаємини покращили стосунки з відданими.
Кожен відданий може нас чомусь навчити. Думаючи так, ми занурюємося до світу спілкування з відданими.
⁉️БЛОК ПИТАНЬ І ВІДПОВІДЕЙ⁉️
❓Питання: Чи можливі дружні стосунки зі старшими та молодшими?
❗Відповідь: Спілкування зі старшими, які наближають вас до Крішни, – це любовні стосунки. Дружба з ґуру – це прийняття місії ґуру. Це розширює наше уявлення про дружбу.
❓Питання: Як задавати питання старшим відданим, щоби не витрачати їх час?
❗Відповідь: Задаючи питання старшим, ми маємо задавати питання двох видів: позитивні та негативні – що буде сприяти моєму розвитку та що буде заважати. Прямі та дотичні питання.
Відповіді